Monday, August 20, 2018

How much do things cost in Venezuela?

Saw this in Clarin news website. Keep it in mind when stocking up food, putting some precious metals aside for a rainy day or when someone tells you how fantastic communist Venezuela is.
Los compradores buscaron asegurarse el abastecimiento de alimentos. Un jabón sale 3.500.000 bolívares, y es el equivalente a 0.53 USD. (Reuters)
Bar of soap. 3,500,000 Bolivares.. or 0.53 USD
Un paquete de 1 kg de pasta junto a 2,500,000 bolívares que su precio en Venezuela y es el equivalente a 0,38 USD. (Reuters)
Pack of dry pasta, 1kg. 2,500,000 Bolivares or 0.38 USD
Un rollo de papel higiénico cuesta 2,600,000 bolívares, y es el equivalente a 0,40 USD. (Reuters)
2,600,000 Bolivares or 0.40 USD for TP
Los venezolanos el viernes hicieron largas colas en los negocios antes de la revisión monetaria para ganarle a la hiperinflación. (Reuters)
About 4 USD for a chicken, maybe 24,000,000 Bolivares
Un kg de tomates junto a 5,000,000 bolívares, su precio y el equivalente a 0.76 USD. (Reuters)
Tomatos, about 6 or 7 of them, 1 kg. 5,000,000 Bolivares or 0.76 USD.
FerFAL
Fernando “FerFAL” Aguirre is the author of “The Modern Survival Manual: Surviving the Economic Collapse” and “Bugging Out and Relocating: When Staying is not an Option”

3 comments:

Anonymous said...

All those prices, in USD, are cheaper than what we pay in the US.

free for now said...

And all those people earn far fewer dollars on average than US folks for same jobs.

free for now said...

And all those people earn far fewer dollars on average than US folks for same jobs.